výuka plavání, zdokonalovací plavání Soukromá plavecká škola Jiřího Řezáče extrémně vytrvalostní bazénové plavání
Úvod   Jiří Řezáč   Plavecká škola   Vytrvalostní plavání  Články   Média   Sponzoři   Fotogalerie   Kontakt   odkazy
Zpět Kauza "Guinnessova kniha světových rekordů" - stručný přehled

Tento článek má za úkol stručně popsat snahu o uznání našich výkonů jako světových rekordů zapsaných v Guinnessově knize světových rekordů a přehledně ukázat, proč se tak dosud nestalo.

Tento text je vlastně doplňkem staršího článku Kauza "Guinnessova kniha světových rekordů" - chronologický přehled respektive jeho stručnou rešerší. Původní článek podrobně objasňuje jednotlivé naše kroky a příslušné reakce GWR. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivity během více než desetiletého období, je text velice obsáhlý a náročný na orientaci a zapamatování. Přestože jsou jednotlivé události řazeny přísně chronologicky, některé aktivity se překrývají, což orientaci v textu dále znesnadňuje. Tento výtah má naopak posloužit pro snadné pochopení situace, takže některé dílčí kroky jsou vynechány nebo jen výrazně zjednodušeny. Přesné detaily je vždy možné dohledat v původním textu.

Veškerou naši více než desetiletou snahu o zapsání výkonů do Guinnessovy knihy rekordů je možné rozdělit do 4 období, během kterých jsme podali celkem 26 různých žádostí o registraci jednotlivých výkonů (plus hromadně o 13 českých rekordů).

Většina žádostí byla zamítnuta, protože jsme byli příliš mladí, plavali jsme jednotlivými plaveckými způsoby, byli jsme příliš specifičtí (štafeta na 1000 km) nebo prostě jen proto, že Guinness World Record si může vybrat, co zaregistruje a co ne. Žádosti, které nám byly schváleny nebo respektive nabídnuty k registraci, se vesměs vytrvalostního plavání týkaly pouze okrajově (štafeta nejvíce plavců během 1 hodiny).

Většina z našich 23 emailů a upřesňujících dotazů zůstala bez odpovědi...

Pionýrská první etapa pokrývá období od května 2008 do konce roku 2012 a týká se zejména našich prvních juniorských štafet. Žádosti jsou podávány písemně nebo emailem. Komunikace vázne, je často přerušovaná a celá snaha mizí do ztracena.

Druhá etapa od jara 2013 do jara 2014 je charakterizována euforickým nadšením. Je nově navázaná komunikace a pomocí automatického internetového systému je podáno několik žádostí ohledně "nejmladších" plavců a našich "nejhodnotnějších" štafetových i sólových výkonů. Všechny jsou však postupně z různých (někdy velice zvláštních) důvodů zamítnuty. Totální neúspěch...

Ve třetí etapě mezi podzimem 2014 a zimou 2016 se snažíme najít schůdnou cestu pro registraci alspoň toho "nej" výkonu - Štafeta 1000 km. I když Guinness World Records podle svých vlastních slov uznává pouze "nejlepší" výkony a naše štafeta překonává jimi registrované hodnoty, jsme opět z podivných důvodů odmítnuti. Následná neúspěšná snaha o zvrat vede fakticky k naší rezignaci.

Poslední zhruba dvouleté období od podzimu 2016 je vlastně jen takový setrvačný doběh předchozích aktivit, kdy se snažíme podle databáze Guinness World Records najít jakoukoliv kategorii příbuznou našim aktivitám, kde bychom prorazili byrokratické síto. Skutečnost, že i standardní aplikace nových rekordů jsou nově zpoplatněny, nás utvrzuje v domnění, že žásadní problém pro uznání výkonu není rekord samotný, ale peníze, které z principu odmítáme zaplatit za exkluzivní Fast Track aplikaci a osobní pozvání rozhodčího Guinness World Records...

Paralelně s těmito aktivitami zahajujeme na jaře 2016 komunikaci se Světovou plaveckou asociací FINA. Tyto aktivity však nejsou předmětem tohoto článku.

2008
Na přelom května a června se datuje úplný počátek naší snahy o zápis našich výkonů do Guinnessovy knihy rekordů. Poštou byla na adresu GWR zaslána vyplněná dokumentace (ARRA) ohledně případné registrace českého rekordu "Štafeta 24 hod – libovolně – kategorie žáci – nejml. skupina českých plavců! – 62 560 m" (23.-24.3.2008) jako světového rekordu "24-hour swimming relay race of the children". Přestože GWR udává dobu vyřízení 4 - 6 týdnů, celý zbytek roku se nic neděje...

2009
Po více než půl roce čekání přichází od GWR email s instrukcí, aby byla žádost ohledně "24-hour swimming relay race of the children" dodatečně zaregistrována elektronicky přes automatickou emailovou schránku. Doplňujeme tedy elektronickou verzi původní žádosti a zároveň podáváme novou žádost na případnou registraci připravované akce "Štafeta 24 hod – motýl – kategorie žáci – nejml. skupina českých plavců!" (plánovaný termín 12.-13.4.2009) jako světového rekordu "24-hour relay swimming butterfly race". GWR obě žádosti registruje, přiděluje jim registrační čísla CLAIM ID a požaduje pro obě vyplnění tiskopisů ARRA, přestože formulář týkající se původního pokusu byla jako vůbec první dokument zaslána poštou na adresu GWR již téměř před rokem. Nastává další dlouhá přestávka v komunikaci ze strany GWR. Po více než 7 měsících marného čekání posíláme koncem roku emailem urgenci na obě žádosti.

2010
Celý rok proběhl ve znamení marného čekání na jakoukoliv reakci za strany GWR... Kolikrát již uběhlo oněch proklamovaných 4 - 6 týdnů na vyřízení žádosti? Znamená snad tato dlouhodobá nečinnost signál, že je žádoucí podávat žádosti nikoliv standardním způsobem, ale exkluzivním Fast Track s poplatkem 300 GBP a nejlépe ještě s osobním (a plně hrazeným) pozváním rozhodčího GWR?

2011
Vzhledem k blížícímu se pokusu o vytvoření rekordu na 50 km motýlem (termín 24.-25.4.2011) zkoušíme oživit mrtvou komunikaci ohledně obou předchozích výkonů a samozřejmě ohledně plánované akce. Slušně upozorňujeme, že na vyjádření čekáme již rok a půl!

Koncem srpna se konečně začíná něco dít. V několika kopiích jsou od Guinness World Records doručeny 3 emaily.

V prním se GWR omlouvá za nedodržení termínu pro vyřízení žádosti, což vysvětluje technickou chybou (podle hlavičky byl mail rozeslán hromadně velkému množství žadatelů).

Druhý email potvrzuje přijetí žádosti o registraci výkonu "Nejdelší uplavaná vzdálenost motýlem".

Ve třetím emailu je tento výkon zamítnut s vysvětlením, že GWR neuznává pokusy zaplavané jednotlivými způsoby, ale pouze povoluje překonávat nejdelší uznané výkony libovolným plaveckým způsobem. U vzdáleností, které neměří FINA totiž GWR nemůže rozhodnout, zda účastník správně dodržoval pravidla. Další text vyjádřuje, že je pouze na GWR, který výkon s konečnou platností uznají a který posoudí jako neživotaschopný a tudíž nemonitorovaný.

2012
50 km motýlem je z uvedeného důvodu zamítnuto. Proč se ale má ve vytrvalostním plavání uznávat pouze libovolný plavecký způsob, když v každém vydání Guinnessovy knihy rekordů je uvedena tabulka světových rekordů na sprinterských tratích plavaných všemi plaveckými způsoby (motýl, znak, prsa, kraul a polohově)? Proč se to má vztahovat pouze na tratě od 50 do 1500 metrů? Všechny ostatní disciplíny se rozdělují do mnoha (často i zvláštních) kategorií. Například v atletice se rozděluje maratón na běh popředu a pozadu a na chůzi popředu a pozadu. V cyklistice jsou uznány například rekordy na vzdálenost 1 km s pevným startem, s letmým startem, s pevným startem za vodičem a s letmým startem za vodičem. Přeplavby Atlantického oceánu jsou rozděleny dokonce do 8 kategorií a podobných příkladů bychom nalezli více.

Proč se tedy i vytrvalostní plavání nerozděluje do několika kategorií jako ostatní sporty? Vždyť konečně i naší snaze blízké přeplavby kanálu La Manche jsou v Guinnesově knize rekordů 1996 (vydání: Olympia, Praha ČR, 1995) evidovány v několika kategoriích: první muž, první žena, směr Anglie - Francie, směr Francie - Anglie, nejrychlejší jednotlivec, nejrychlejší štafeta, nejčasnější a nejpozdější den v roce, nejstarší muž a žena, dvojí přeplavby (první, nejrychlejší, obousměrně, muži, ženy, štafety), trojí přeplavby, nejvíce přeplaveb...

Dál marně čekáme na jakékoliv vyjádření ohledně obou původních žádostí z roku 2009. Mnohokrát uběhla inzerovaná lhůta 4 - 6 týdnů, GWR zarytě mlčí... Jazyková bariéra bohužel tlumí další aktivity i z naší strany a tím se vlastně končí první kapitola naší snahy o zápis rekordů.

2013
Díky nově navázaným kontaktům se otevírá možnost zkusit oživit komunikaci s GWR. Rozjezd nové (a jak doufáme - úspěšnější) etapy komplikují pouze dávno neaktuální přihlašovací údaje. Po jejich obnovení zjišťujeme, že v systému GWR jsou evidovány jen obě první žádosti, ale zamítnutý výkon "Nejdelší uplavaná vzdálenost motýlem" v databázi vůbec nefiguruje! Stav obou evidovaných žádostí je ale zvláštní. "24-hour swimming relay race of the children" je nelogicky porovnáván se zcela rozdílným výkonem "Nejvíce účastníku v hodinové plavecké štafetě" týkající se plavání štafety na 1 hodinu, které se 25.8.2012 zúčastnilo 281 plavců. Naopak 24-hour relay swimming butterfly race dosud čeká na doručení ARRA, který byl odeslán již v roce 2009...

Rozhodujeme se pokusit kontaktovat GWR nejen ohledně oživení původních žádostí, ale zároveň i kvůli registraci našich dalších výkonů z let 2009 - 2013. Podle stránek GWR je možné prakticky pouze online vkládání nových žádostí a jakákoliv osobní komunikace je téměř nemožná. Nakonec 4 různé adresy získáváme a postupně na ně odesíláme emaily týkající se stavu původních žádostí a možnosti registrace 13 našich českých rekordů jako rekordů světových. Jediným výsledkem je jedna automatická odpověď z anonymní emailové schránky, ve které je nám doporučeno podat žádost pomocí online systému a nejlépe jako Fast Track (který mezitím podražil na 500 GBP). Případné dotazy máme směřovat přímo na adresu rozhodčích, kam jsme ale bez jakékoliv reakce posílali email již před třemi týdny...

Protože tato cesta nikam nevede, nezbývá než zkusit vyplnit online aplikaci. Od dob naší první žádosti v roce 2008 GWR zcela změnil systém. Na staré žádosti rezignujeme a registrujeme u GWR úplně nový profil. Zkoušíme zatím podat pouze žádosti o uznání našich nejhodnotnějších výkonů "Maraton 42 km 195 m uplavaný motýlem" a "Nejmladší dětská plavecká štafeta na 24 hodin". Zrychlené vyřízení Fast Track za poplatek 500 GBP odmítáme - možná naše škoda... Přestože je standardní doba vyřízení žádosti o nové rekordy 12 týdnů dostáváme hned druhý den (!!!!!!!!!!) reakci na "Nejmladší dětskou plaveckou štafetu na 24 hodin". Přes vyjádření potěšení z našeho zájmu o Guinness World Records je stanovisko bohužel jednoznačně zamítavé. Jako důvod je uvedeno, že GWR neuznává vytrvalostní výkony osob mladších 16 let. Máme se znovu přihlásit, až dosáhneme uvedeného věku...

Chválihodná snaha Guinness World Records, aby mladí jedinci nebyli fyzicky přetěžováni, však ostře kontrastuje s údaji uvedenými v některých vydáních Guinnessovy knihy rekordů. Například v kategorii dálkového plavání jsou evidováni nejmladší plavci rekordmani, kteří překonali kanál La Manche: chlapec ve věku 12 let a 53 dní a dívka ve věku 12 let a 119 dní!

2014
Posíláme doplňující informace ohledně "Nejmladší dětské plavecké štafety na 24 hodin". Snažíme se vysvětlit, že v našem případě se samozřejmě jedná o vytrvalostní výkon, ale účastníci (mladší 16 let) rozhodně fyzicky přetěžováni nebyli. Čtvrhodinové úseky plavání proložené 1,5 hodinovou přestávkou lze ze nějaké přetěžování těžko považovat. Pro srovnání uvádíme rekordní akce štafet 1000 x 100 m, kde věk účastníků není žádným omezením. Téměř obratem dostáváme další zamítavé stanovisko. Politika GWR neumožňuje účast osob mladších 16 let ve vytrvalostních akcích. GWR neakceptuje takovéto kategorie "nejmladší", ale monitorují pouze "absolutní" rekord. Takže i kdyby nám uznali účast našeho týmu mladšího 16 let, stejně by nám výkon nezaregistrovali! Všechna tato tvrzení jsou ale v přímém rozporu s údaji uvedenými v jednotlivých vydáních Guinnessovy knihy rekordů, jak již bylo uvedeno výše.

Protože ještě nevíme, nebo možná spíš nechceme vědět, do jakého boje s větrnými mlýny jsme se pustili, registrujeme v online systému GWR další standardní žádost na naši akci "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí" plánovanou na 20.4.- 21.4.2014. Na rozdíl od všech dosud podaných žádostí se jedná o akci budoucí nikoliv již uskutečněnou. Doufáme, že by to při posuzování v GWR mohl být podstatný rozdíl... Zároveň registrujeme další standardní žádost na již odplavanou akci (30.3.- 1.4.2013) "Štafeta 100 km – motýl – kategorie junioři". Jedná se podle našeho názoru o jeden z našich nejhodnotnějších výkonů, který si obzvláště zasluhuje oficiální registraci.

Mezitím dostáváme odpověď na naši žádost "Maraton 42 km 195 m uplavaný motýlem". GWR sice v úvodu opět vyjadřuje potěšení nad naším zájmem o jejich rekordy, ale bohužel nám s velkou lítostí musí oznámit, že náš výkon opět nemohou registrovat. Jejich "výzkumný tým" totiž nalezl ve "stejné" kategorii výkon, jehož hodnota je lepší než naše!

Toto stanovisko by bylo zcela v pořádku a pochopitelné, kdyby se nejednalo o výkon zaplavaný libovolným způsobem (Nejdelší vzdálenost uplavaná během 24 hodin). Ale jak celý svět v čele s FINA uznává, nemůžeme přece mezi sebou jednoduše porovnávat výkony zaplavané jednotlivými plaveckými způsoby... Snažíme se GWR vysvětlit, že není možné porovnávat výkony zaplavané jednotlivými způsoby, neboť kraul je vždy v jasné výhodě co do rychlosti a uplavané vzdálenosti. Poukazujeme na zřejmý fakt, že ostatní sportovní odvětví Guinness World Records dělí do mnoha podskupin a slušně žádáme o přezkoumání stanoviska k našemu výkonu. Obratem dostáváme potvrzení zamítavého stanoviska. Stručně a nekompromisně je nám připomenuto, že Guinness World Records neuznává kategorie založené na jednotlivých plaveckých způsobech. Je věcí každého plavce zvolit ten nejlepší způsob... Že všichni včetně FINA rozlišují volný způsob, prsa, znak, motýl a polohově? Že jiné sporty rozdělujeme? No a co? MY jsme Guinness World Records. Tečka.

Po více než 2 měsících přichází emaily týkající se "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí" a "Štafeta 100 km – motýl – kategorie junioři". Obě žádosti byly přijaty! Konečně dobré zprávy! Nebo ne???
Místo 100 km polohově nebo motýlem v naší malé skupince totiž máme překonat výkon "Smíšená štafeta 100 x 1000 m", který 2.-3.9.2006 ustanovil libovolným způsobem tým 50 plavců a 50 plavkyň. Dostáváme soubor instrukcí a připomenutí, že můžeme na vlastní náklady (od 4500 GBP) pozvat rozhodčího Guinness World Records případně naši žádost převést na FastTrack (500 GBP)... Plavecký styl opět nehraje žádnou roli. Skutečnost, že motýlem je již dávno odplaváno (a v mnohem menší skupině), nikoho nezajímá.

S našimi rekordy to opět nevypadá moc slibně. Motýlová štafeta je zjevně mimo hru. Dokážeme GWR přesvědčit alespoň o uznání polohové štafety? Upínáme naši naději na jedinou kartu - oficiálního rozhodčího FINA. Pomocí automatického systému žádostí se diplomaticky snažíme GWR přesvědčit, že cílem našeho snažení jsou všechny plavecké způsoby, což rádi předvedeme pod dozorem oficiálních rozhodčí FINA. Podobně jako nemůžeme porovnávat výkony v běhu s chůzí, bylo by jistě zajímavé registrovat nové kategorie pro jednotlivé plavecké styly a ne evidovat pouze "nejlepší" výkon.

Vvstává však další otázka. I kdybychom nakrásně Guinness World Records přesvědčili ohledně uznání jednotlivých plaveckých stylů, nebude problém organizace štafety? Původní rekord eviduje výkon, kdy ve 100 lidech bylo plaváno 100 stejných úseků 1000 m. Náš tým má ale pouze 11 členů a navíc nám jde ještě o něco jiného než "jen" uplavat 100 km (i když polohově). Během této akce chceme totiž zároveň vytvořit rekord na maratónské vzdálenosti v kategorii jednotlivců. Do automatického systému žádostí vkládáme tedy další dotaz. Tušíme, že požadované informace nedostanem včas... 20.-21.4. úspěšně probíhá akce "Štafeta 100 km – polohově – kategorie dospělí". I když jsme od GWR dosud neobdrželi žádnou odpověď na naše upřesňující dotazy, snažíme s maximálně vyhovět jejich podmínkám. Kromě jiného pořizujeme nepřerušený videozáznam celé akce. Celkem 3 kamery, jejichž záznam se během přepínání překrývá, nahrávají video o délce 35 hodin. Později si děláme legraci, že spíš než plaveckou štafetu nám GWR uznají "Nejdelší video s plaveckou tématikou"...

Pozdě, ale přece přichází od GWR v přeházeném pořadí odpovědi na naše předchozí dotazy. Je nám stroze zdůrazněno, že Guinness World Records neeviduje rekordy založené na plaveckých způsobech a tato politika se nebude měnit. Takže je jen na nás, jaký způsob zvolíme pro překonání rekordu. Rozčarování a zklamání z marné snahy přerušuje na čas naše další aktivity. Druhá kapitola naší snahy se uzavírá stejně jako první - zcela neúspěšně. Důkladně zvažujeme, zda má vůbec za těchto podmínek smysl usilovat o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Jaká je potom vlastně hodnota registrovaných výkonů? Místo abychom se soustředili na plavání samotné, bojujeme s byrokracií...

Na podzim se rozhodujeme pro možná poslední pokus o registraci rekordu a načínáme již třetí etapu našich dosud marných snah. Neprošli jsme jako "nejmladší" vytrvalostní plavci. Nedokázali jsme prosadit uznání jednotlivých plaveckých způsobů ve štafetách ani v jednotlivcích. Z předchozích aktivit je zřejmé, že se nám to nepodaří ani v budoucnu.

Zbývá tedy jediná kategorie, kterou Guinness World Records podle vlastních slov uznává - "absolutní výkon". V následujících letech chystáme akci "Štafeta 1000 km", připravujeme tedy žádost v dostatečném předstihu, abychom se mohli vypořádat s případnými (očekávanými) byrokratickými záležitostmi. Náš výkon s přehledem překonává nejdelší nalezenou hodnotu, kterou uvádí Guinnessova kniha rekordů 1988 (20 členný tým uplaval 17.-26.2.1987 v Katowicích 601,180 km).
Taktéž vzdálenost 755,58 km zaplavaná 24.8.1979 v Newarku evidovaná na stránkách Guinness World Records jako "Nejdelší uplavaná vzdálenost ve štafetě" je menší...
V dobré víře, že tentokrát to musí vyjít, registrujeme v online systému GWR další standardní žádost „Fastest swim relay 1000 km“. Nejde o věk, nejde o plavecký způsob, jde jen o NEJRYCHLEJI uplavanou NEJDELŠÍ vzdálenost, která překonává již dříve zaregistrované výkony.

Paralelně podáváme další žádost o překonání existujícího výkonu "Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team - mixed", který nám je vnucován místo našich štafet. Nouzově chceme místo naší soukromé štafety cca 12 - 15 plavců připravit štafetu 50 plavců a 50 plavkyň složenou ze závodních plavců, kteří by plavali podle podmínek úseky přesně 1000 m.

2015
po zhruba 4 měsících konečně přichází emailem vyjádření k oběma posledním žádostem. "Fastest swim relay 100 x 1,000 metres by a team (mixed)" je podle očekávání přijat. Sice schválení trvalo o 2 měíce déle než GWR uvádí pro již existující rekordy, ale buďme za to rádi... V textu jsme důrazně upozorněni, že se musíme důsledně řídit veškerými instrukcemi a pokyny umístěnými v automatickém systému. Oproti dřívější komunikaci je text ještě více strohý, je podepsán pouze jako Records Management Team a je odeslán z anonymní adresy, což jasně indikuje, že následná komunikace není žádoucí.

Oproti tomu "Fastest swim relay 1000 km" je ZAMÍTNUT. Po důkladném prozkoumání naší žádosti výzkumný tým Guinness World Records musí s politováním oznámit, že náš výkon nemohou uznat jako světový rekord. Přestože náš výkon nechtějí nijak podhodnocovat, dospěli k názoru, že výkon je "příliš specifický" pro evidenci tak souhrnou jako Guinnessova kniha rekordů. Pokud v dohledné budoucnosti změní svůj názor, budou nás informovat. Zároveň nám navrhují alternativní rekordy pro překonání: (nic).

Co je na štafetě 1000 km tak specifického, když štafety na 601,180 km a 755,58 km byly uznány? Překonáváme již DŘÍVE zaregistrované výkony, tudíž jde jednoznačně o NEJRYCHLEJI uplavanou NEJDELŠÍ vzdálenost, což jak dříve tvrdili, je jediné kritérium, které pro naše výkony uplatňují! Postoj Guinness World Records ale samozřejmě chápeme. Pokud v dohledné budoucnosti převedeme naši aplikaci na Fast Track (500 GBP) a pozveme rozhodčího Guinness World Records (od 7500 USD), přehodnotí svoje rozhodnutí a výkon nám uznají...

Naše rozčarování nezná mezí. Zamítnutí "nejmladší" plavecké štafety z důvodu, že jsme mladší než 16 let by se dalo pochopit. I když například Guinnessova kniha rekordů 1988 uvádí v kategorii plavání přes kanál La Manche NEJMLADŠÍ REKORDMANY (chlapce ve věku 12 let a 53 dní a dívku ve věku 12 let a 119 dní), mohla se od té doby změnit pravidla pro posuzování výkonů s ohledem na případné fyzické přetěžování mladých jedinců. Zamítnutí našich dalších štafet a sólových výkonů, protože GWR (jako jediní na světě) nerozlišují jednotlivé plavecké způsoby, je více diskutabilní. Jiná sportovní odvětví totiž rozdělují do mnoha podskupin jako příklad znovu přeplavby kanálu La Manche (kategorie: první muž, první žena, směr Anglie - Francie, směr Francie - Anglie, nejrychlejší jednotlivec, nejrychlejší štafeta, nejčasnější a nejpozdější den v roce, nejstarší muž a žena, dvojí přeplavby, trojí přeplavby, nejvíce přeplaveb...) uváděné v Guinnesově knize rekordů 1996. Ale budiž, Guinness World Records si pro SVOJE rekordy může stanovit SVOJE pravidla...

Proč ale "Štafeta 1000 km" je "příliš specifická", když štafety na 601,180 km a 755,58 km byly uznány? 1000 km obě hodnoty jednoznačně překonává. Náš výkon by byl s velkou rezervou "nejlepší", což je přece podle GWR zásadní kritérium pro hodnocení takovýchto výkonů. Proč? Protože jsme nezaplatili Fast Track (500 GBP)? Protože jsme nepozvali rozhodčího Guinness World Records (od 7500 USD)?

Jako zoufalý pokus vkládáme do automatického systému dotaz, kdy se snažíme zjistit, co je na naší štafetě 1000 km tak "příliš specifického", když "naše" štafeta na 100 km je schválena. Velice slušně žádáme o revizi stanoviska. Přibližně po měsíci dostáváme odpověd. Jedinou strohou větou je nám sděleno, že je výsadní právo Guinness World Records rozhodnout, které výkony jsou akceptovány a že toto rozhodnutí je konečné. S pozdravem Records Management Team...

Postupně vkládáme do systému další upřesňující dotazy týkající se pravidel smíšené štafety (100 x 1,000 m). Žádné potvrzení našich dotazů systém samozřejmě negeneruje a odpovědí se již nikdy nedočkáme...

2016
V zimě se rozhodujeme definitivně ukončit marné čekání na jakoukoliv odpověď od Guinness World Records. Protože ani třetí etapa nepřinesla žádné hmatatelné výsledky, směřujeme naše další aktivity přímo na Mezinárodní plaveckou asociaci FINA. Komunikace s touto organizací je popsána v samostatném článku.

Paralelně s jednáními probíhajícími s FINA se rozhodujeme ještě jednou zkusit dovést naši snahu o zápis rekordů do Guinnessovy knihy rekordů. Otevíráme již čtvrtou kapitolu komunikace s GWR. V podstatě pouze ze setrvačnosti, když už jsme vynaložili takové usilí, vkládáme do online systému GWR novou standardní žádost „Fartherest pool swimming relay distance“. Nejde o nic jiného než o poněkud přeformulovanou původní žádost na "Štafeta 1000 km". Dále zkoušíme registraci kompletní sady maratónských vzdáleností uplavaných všemi plaveckými způsoby jako "First all strokes marathon swim (5 x 42,195 km - freestyle + breaststroke + backstroke + butterfly + medley). Marně čekáme i na potvrzení o zařazení obou žádostí do systému GWR. Žádosti nejsou viditelné ani v automatickém systému. Že bychom již byli přesunuti na černou listinu?

Konečně přichází vysvětlení. V úvodu je vyjádřeno obligátním potěšení z našich plánovaných pokusů. Následující text nás informuje, že chceme-li ustanovit nový rekord, respektive "něco, co nemůžeme v databázi Guinness World Records nalézt", je uplatňován nevratný poplatek 5 GBP / 5 USD (plus DPH). Pro podání takové žádosti máme registrovat novou žádost s našimi registračními údaji. Dále nás Guinness World Records ubezpečuje, že z naší žádosti rádi uslyší o našich nevšedních dovednostech, domácích mazlíčcích nebo senzačních talentech. Jakmile žádost (s poplatkem) obdrží, bude o ni rozhodovat tým Record Managerů, přičemž vyřízení může trvat až 12 týdnů. Pokud bude návrh nového rekordu přijat, obdržíme příslušné instrukce a veškeré informace. Na závěr je ještě jednou vyjádřen dík za kontaktování Guinness World Records. V dovětku jsme důrazně upozorněni, že naše žádost nebyla akceptována a tudíž Guinness World Records nemůže být s naší aktivitou nijak spojován a ani ji žádným způsobem nepodporuje. Pokud se přesto rozhodneme pokračovat, činíme tak pouze z vlastní vůle a na vlastní riziko. Guinness World Records tyto aktivity nebude nijak monitorovat, měřit ani kontrolovat.



2017
I když poplatek 5 GBP nebo 5 USD není nijak horentní, jde o podstatnou změnu pravidel. Pro nás to ale znamená, že obě poslední žádosti musíme podat znovu. Zvažujeme, jestli má vůbec reálný smysl poplatek platit a žádost o nový rekord podávat. Minulost nás dostatečně poučila...

Při prohlížení databáze objevujeme asi 20 položek (např. Longest swimming relay race, Longest distance swimming in relay - open water - male team of 6, Longest distance swimming in relay - open water - female team of 6...), které by nám mohli být blízké a jejichž případné překonání by mohlo být jednodušší než registrace vlastních akcí. Jenže situace není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá... Některé položky totiž vykazují rozpory již ve svém vlastním výkonu a jiné zase odporují zásadám, které Guinness World Records prezentuje...

Některé nové kategorie jsou sice bez konkrétního výkonu, ale jsou určené pouze pro šestičlenné týmy. Navíc je paralelně evidovaný nám již známý výkon 755,58 km, který uvádí chybně jako hodnotu dosaženého výkonu 240 km. Jde o zdánlivě pouze o záměnu výsledného času 240 hodin za uplavanou vzdálenost. Jak bude ale výkon skutečně posuzován, jestliže je podle instrukcí možné překonávat čas nebo vzdálenost? Jiný výkon uvádí hodnotu 684,75 km zaplavanou na otevřené vodě Lake Camlough 19. záři 2009. Akce se zúčastnilo 200 plavců na 750 m okruhu. Nejdelší vzdálenost během jednoho kola zaplaval Gavin Brown (5 okruhů neboli 3750 m). Vzdálenosti zaplavané ostatními účastníky nejsou uvedené, ale je zřejmé, že každý musel plavat víc než 1 okruh a celkové vzdálenosti musely být nestejné. A to je ve zřejmém rozporu s instrukcemi, které jsme održeli ohledně „100 km swimming medley relay“.
A co třeba kategorie "Longest Charleston swim", "Fastest time to swim around Manhattan" a další - ty nejsou „příliš specifické“ jako našich 1000 km? Obdobně týmy pro 5 nebo 6 členů, štafety 100 x 50 m a 1000 x 50 m...

Jak máme rozumnět těmto rozporům a co máme udělat, aby naše výkony byly uznány? Při bližším zkoumání uznaných rekordů vyplývá, že minimálně některé byly vytvořené během charitativní akce a jiné profesionálními organizacemi. Znamená to snad, že tyto případy jsou pro Guinness World Records zajímavější? Určitě jsou lukrativnější. Profesionální organizace snadno může využít exkluzivní služby Fast Track a přizvat na vlastní náklady zástupce Guinness World Records. Mediální ohlas charitatních akcí také není zanedbatelný...

Nakonec jsme z databáze GWR jsme vytipovali několik položek, které jsou s načimi aktivitami více či méně příbuzné a mohli by být pro nás zajímavé a schůdné. Některé "výkony" mají hodnoty, které jsou na první pohled pouze nastřelené výchozí hodnoty. Rozhodujeme se, že zkusíme podat registraci na 4 nám nejbližší a počkat na reakci GWR.

Jako pilotní pokus vybíráme z online databáze Guinness World Records „Longest swimming relay race“ a podáváme (jako vždy) jako standardní žádost. Nejde v podstatě o nic jiného než o původní žádost na "Štafeta 1000 km" jen bez zdůraznění vzdálenosti 1000 km - prostě nejdelší... Postupně registrujeme ještě 3 další žádosti

Po téměř 3 měsících přichází odpověd na "Longest swimming relay race". S lítostí nám oznamují, že Guinness World Records NEMŮŽE uznat naši žádost jako pokus o rekord!
I když chápou, že jejich rozhodnutí není to, v co jsme doufali, věří, že jejich stanovisko pochopíme. Místo Nejdelší plavecké štafety (Longest swimming relay race) nám nabízejí k překonání jiné výkony (Nejdelší vzdálenost na 24 hod -tým, Nejvíce účastníků hodinové štafety - 25 m bazén, Nejvíce účastníků hodinové štafety - 60 ft bazén, atd.). I když jsme tentokrát vybrali přímo položku z databáze Guinness World Records, jsme opět neušpěšní!

A proč nám nabízejí Hodinovou štafetu v 25 m bazénu a 60 ft (18,3 m) bazénu - to není "příliš specifické"? Ale - že se vůbec ještě divíme... Odpovědi na zbývající 3 žádosti (Nejrychlejší štafeta 100 x 25 m, Nejrychlejší hodinovka v 25 m bazénu (muži) a Nejdelší vzdálenost ve smíšené štafetě 24 hod) jsou kupodivu pozitivní.
Neuvěřitelné - máme 3 schválené žádosti! Ale nejásejme předčasně - výkony jsou rozděleny na 25 m úseky, což není úplně totožné s našimi aktivitami...

Protože schválené žádosti nejsou úplně naše vytrvalostní plavání, hledáme v online databázi GWR něco jiného (např. Nejdelší uplavaná vzdálenost šestičlenným týmem za 24 hod, Největší uplavaná vzdálenost za 12 hod štafeta muži, Největší uplavaná vzdálenost za 24 hod - štafeta ženy apod.) Opět narážíme na "přílišnou specifičnost" některých akcí - mužská dvanáctihodinovka nemá ženský ani smíšený ekvivalent a naopak čtyřiadvacetihodinovka je k dispozici pouze ženská. Ale buďme za to rádi. Registrujeme další 4 žádosti.

2018
12 týdnů od podání posledních žádostí již dávno uplynulo a my dosud nemáme žádnou odpověď. Marně čekáme celou zimu na jakoukoliv reakci Guinness World Records. Až teď si uvědumujeme, že vlastně nepřišlo ani žádné potvrzení o přijetí žádostí do systému. Výsledek se nikdy nezdozvíme...

Přestože ani po 4 měsících nemáme žádnou reakci na poslední žádosti, rozhoduje se zkusit ještě jeden pokus - v našem původním seznamu vytvořeném z online databáze GWR zbývají ještě nějaké položky (Největší plavecká akce, Nejdelší vzdálenost za týden v 50 m bazénu - muži, atd.). Jde ale vesměs o akce v 50 m bazénu, přičemž my máme k dispozici 25 m bazén. Hodinová štafeta s největším počtem účastníků s vytrvalostním plaváním taky moc nesouvisí A "Největší plavecká akce" může v podání Guinness World Records znamenat cokoliv... Reakce se zase nikdy nedočkáme...